איך להעביר בהצלחה את שרביט הניהול בעסק משפחתי - עבודה מתוכננת מצליחה יותר

העברה בין דורית: איך להעביר בהצלחה את שרביט הניהול בעסק משפחתי

אני מגשים/ אני משפחתי

עסקים משפחתיים קיימים כבר מאות שנים, והם חלק בלתי נפרד מהכלכלה העולמית. עסקים משפחתיים מייצרים תעסוקה, מגבירים את הצמיחה הכלכלית ויוצרים עושר למשפחות רבות. עם זאת, ניהול עסק משפחתי יכול להיות מאתגר, במיוחד כאשר הגיע הזמן להעביר את שרביט הניהול לדור הבא. מעבר מדור אחד למשנהו יכול להיות מקור עיקרי לקונפליקט שעלול לסכן את עתיד העסק. במאמר זה נדון כיצד לנווט את החיכוכים הפוטנציאליים שייווצרו מהעברת שרביט הניהול בעסק משפחתי.

תהליך העברה הדרגתי ומשמעותי
העברת שרביט הניהול בעסק משפחתי לא צריכה להיות החלטה פתאומית. כדאי להתחיל לתכנן מוקדם, עוד לפני שהדור הבא מוכן להשתלט. בנוסף, תקשורת יעילה חיונית בכל עסק, ובמיוחד בעסק המשפחתי, והיא קריטית עוד יותר במהלך מעבר מנהיגות. כמו כן, חשוב מאד להגדיר מחדש את האחריות והתפקידים בעסק, במהלך תהליך המעבר. בכל אופן, חשוב לזכור שכשמעבירים את שרביט הניהול בעסק משפחתי, חיוני להתמקד בתמונה הרחבה יותר. ההצלחה ארוכת הטווח של העסק צריכה להיות תמיד המטרה העיקרית.

השלבים להעברה בין דורית בעסק המשפחתי:

1) התחילו לתכנן מוקדם – תכנון ההעברה לא צריך להיות החלטה של הרגע האחרון. חשוב להתחיל לדון ולתכנן את עתיד העסק שנים מראש. זה מאפשר מעבר חלק יותר ופחות לחץ לכל הצדדים המעורבים. תכננו מוקדם והעבירו את התוכנית בצורה ברורה לכל בעלי העניין: חשוב שתהיה תוכנית למסירה בשלב מוקדם, כדי למנוע בלבול או אי הבנות בהמשך. תוכנית זו צריכה להיות מועברת בצורה ברורה לכל בעלי העניין, כולל בני משפחה ועובדים, כדי להבטיח שכולם מבינים את הכוונות של התכנית.

2) קבעו תפקידים וציפיות ברורים – לאחר שהתקבלה ההחלטה מי ייכנס לתפקיד המנהל, חשוב לקבוע תפקידים וציפיות ברורים. זה כולל אחריות פיננסית, משימות ניהול שוטפות וכל פרט אחר שצריך לגוון. חשוב להגדיר בצורה ברורה את התפקידים והאחריות של כל אחד מבני המשפחה המעורבים בעסק, לרבות אלה שאינם פעילים בעסק. זה יכול למנוע בלבול בנוגע למי יש איזו סמכות, וכיצד מתקבלות החלטות.

3) תקשורת פתוחה וקבועה – תקשורת היא המפתח בכל עסק, אך ביתר שאת בעסק משפחתי. יש לקיים פגישות משפחתיות סדירות כדי לדון בכל נושא שמתעורר וכדי להבטיח שכולם יבינו את השינוי שמתרחש. תקשורת ברורה ופתוחה יכולה למנוע אי הבנות וקונפליקטים אפשריים. עידוד תקשורת פתוחה יכול לסייע בהפחתת קונפליקטים שעלולים להתעורר במהלך העברת השרביט. יש לקיים פגישות משפחתיות סדירות כדי לדון בנושאים עסקיים ולא עסקיים כאחד. זה מספק פלטפורמה לכל אחד להשמיע את דעותיו, רעיונותיו ודאגותיו. זה גם עוזר למנוע אי הבנות שעלולות להסלים לקונפליקטים שלא יהיה אפשר לשלוט בתוצאות שלהם.

4) פנו לעזרה מקצועית – חשוב לפנות לייעוץ של אנשי מקצוע כגון עורכי דין, רואי חשבון ויועצים עסקיים כדי להבטיח שתוכנית ההעברה תהיה חוקית ונכונה מבחינה כלכלית. הם יכולים גם לספק הנחיות כיצד לנווט בכל נושא משפטי או מיסוי אפשרי שעלול להתעורר במהלך המעבר. אחת הדרכים להקל על כל קונפליקט פוטנציאלי היא למנות יועץ חיצוני, שיכול לעזור לתיווך רעיונות ולספק הנחיות לגבי תהליך המעבר. אדם זה יכול לעזור להבטיח שכל הדעות יישמעו ושהתהליך מתקדם לטובת העסק והמשפחה.

5) טפלו בכל בעיה בהקדם – זה לא נדיר שדינמיקה משפחתית גורמת למתח במהלך תהליך העברת הניהול. חשוב להתייחס לכל בעיה באופן מיידי ולא לתת להן את הזמן להתפתח ולהסלים. זה אומר להיות כנים אחד עם השני ולחפש פתרונות אמיתיים ויצירתיים לכל בעיה שמתעוררת.

6) השקיעו בפיתוח אישי ועסקי: פיתוח אישי ועסקי הוא קריטי מכיוון שהוא מספק הזדמנות ללמוד מיומנויות חדשות ולהבין את הנוף המשתנה של התעשייה שלכם. מתן סדנאות, קורסים או תכניות הכשרה לבני משפחה ולעובדים יכולים לצייד אותם בידע הדרוש להם כדי להצליח בתפקידם.

סיכום:

העברת שרביט הניהול בעסקים בבעלות משפחתית יכולה להיות תהליך רגשי ומאתגר. עם זאת, עם מערכות תכנון, תקשורת ופתרון סכסוכים הנכונות, ניתן לבצע זאת בצורה חלקה. חיוני שתהיה פלטפורמת תקשורת פתוחה וכנה שבה כולם נשמעים, ומתחשבים בדעותיו. תוכניות ותפקידים ברורים יכולים להפחית קונפליקטים במהלך תהליך המעבר. מערכות מבוססות המספקות הדרכה ותמיכה הן לבני המשפחה והן לעובדים יכולות להבטיח שהחברה תישאר במסלול ותגדל. על ידי ביצוע טיפים אלה, תוכל לעזור לשמור על הרמוניה משפחתית ולהבטיח את המשך הצלחת העסק שלך לדורות הבאים.

אני כותב לכם מהנסיון, הידע והכישורים שלי ושל הלקוחות שלנו, ולכן יש סיכוי גבוה שמה שאני כותב פה יגרום לך לרצות לעשות משהו בפועל, ולהתקדם בחיים, במשפחה ובעסק. עם זאת, חשוב לשים לב שכל פעולה שמתבצעת בעקבות מה שכתוב פה, נעשית על דעתך האישית ובאחריותך.

לפעמים פתרון כללי לא מספיק, וצריך להכיר את הצרכים האמיתיים שלך בשביל פתרון מותאם אישית. בשביל זה אפשר ליצור איתי קשר ב 054-5864030. המשך עשייה והגשמה משמעותית.

משימה שבועית

הכינו תכנית להעברת שרביט הניהול בעסק המשפחתי שלכם

יש לבחור משימה אחת לביצוע בשבוע הקרוב

כתבות נוספות

אני אישי

מפגש עם ספר ששינה את חיי: “שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד” ואיך זה הוביל ליומן המאזן ושיטת מאזן החיים

אני אישי

לחצות גבולות שלא הוצבו: טיפוח מערכות יחסים מכבדות באמצעות תקשורת ברורה והבנה הדדית

אני מגשים/ אני אישי

המניע הפנימי: כיצד יועצים יכולים לעזור להניע הצלחה עסקית

אני משפחתי/ אני אישי/ אני מגשים

הלוואה לכיסוי המינוס: למה לקחת הלוואה לכיסוי המינוס היא רעיון לא טוב ומה כן אפשר לעשות

אני אישי

זמן זה כסף: מדוע מכירת הזמן שלנו לאחרים לא תמיד תהיה הבחירה הנכונה

אני אישי

לחשב מסלול מחדש: איך לדעת מתי לוותר על מטרות

תומכים בקהילת ואנשי כיסופים

קיבוץ שעבר את זוועות ה-7/10 – שמחת תורה,
איבד אנשים, נשים וילדים, ונזק רב לרכוש
ורוצה לקום מחדש, לגלות את העוצמה, התקומה והתקווה.

בואו נעזור להם לבנות את הנפש, הגוף וה-יחד מחדש.

ולהיות שותפים בתקומת העם והארץ.