מהו עסק משפחתי עבודה מתוכננת מצליחה יותר

מהו עסק משפחתי?

אני מגשים

עסק משפחתי הוא מיזם שנמצא בבעלות, מופעל ומנוהל על ידי שניים או יותר בני אותה משפחה. זה יכול להיות חנות קטנה, ארגון בינוני או תאגיד גדול. מה שהכי חשוב הוא שהיחסים המשפחתיים הם חלק בלתי נפרד מפעילות החברה. רבות מהחברות הגדולות ביותר של ימינו, כמו רמי לוי, שטראוס-עלית ועוד בישראל, ו-וולמארט, ג’ונסון אנד ג’ונסון ואחרים בעולם, נוסדו על ידי משפחות והועברו מדור לדור. נסקור את התכונות, היתרונות והחסרונות של ניהול עסק משפחתי בפוסט זה.

תכונות העסק משפחתי
המאפיין המבחין של עסק משפחתי הוא מעורבותם של בני המשפחה בפעילותו. זה כולל הן מעורבות ישירה בפעילות השוטפת והן מעורבות עקיפה בתהליכי התכנון האסטרטגי וקבלת ההחלטות (לכן אנחנו מגדירים גם עצמאיים כעסק משפחתי). גם למבנה האחזקות יש תפקיד חשוב בהגדרת עסק משפחתי. באופן כללי, לפחות אחד מבני המשפחה חייב להחזיק בבעלות או שליטה ברוב המניות על מנת שזה ייחשב כ”עסק משפחתי” אמיתי.

יתרונות בניהול עסק משפחתי
יתרון אחד שיש לעסקים משפחתיים על פני חברות מסוגים אחרים הוא נאמנות – כאשר כל העובדים או רובם קשורים האחד לשני, סביר להניח שיש אמון רב יותר ביניהם מה שמוביל למוטיבציה גבוהה יותר ולביצועים טובים יותר. בנוסף, מכיוון שהחלטות רבות מתקבלות בהקשר של דינמיקה משפחתית, יכול להיות פחות קונפליקט בין אנשי הצוות – בני המשפחה – מאחר שכולם יודעים את התפקידים שלהם בצורה ברורה מאוד (במידה וקיימת פתיחות, סדר וארגון). יתרה מכך, יכולות להיות הטבות מס הקשורות להעברת בעלות מדור אחד לאחר ללא צורך בתשלום מיסי רווח הון – דבר שלא יהיה אפשרי עבור עסקים שאינם משפחתיים.


החסרונות בניהול עסק משפחתי
החיסרון העיקרי הקשור בניהול עסק משפחתי הוא שזה יכול להוביל לעימות בין קרובי משפחה אם הציפיות אינן מועברות בבירור או אם התפקידים אינם מוגדרים היטב. בנוסף, אם חברים מסוימים לא מביאים את הכישרונות שלהם לידי ביטוי או אינם חולקים את אותו חזון כמו בני משפחה אחרים, הדבר עלול ליצור עוינות שעלולה להוביל למתח בתוך מקום העבודה המשפחתי – דבר שלרוב לא היה קורה עם עסקים שאינם משפחתיים. יתר על כן, מכיוון שהחלטות רבות עשויות להתבסס על רגשות ולא על עובדות ונתונים, עשוי להיות קשה ליזום רעיונות או להביא לחדשנות בראי התקופה ושינויי הסביבה לעסק המשפחתי.

לסיכום, לעסקים משפחתיים יש גם יתרונות וגם חסרונות, אבל הם נשארים פופולריים כיום בשל הפוטנציאל שלהם להצלחה ויציבות בטווח הארוך. זאת בתנאי שיש ציפיות מוגדרות בבירור בין כל בני המשפחה המעורבים בעסק. והתפקידים שלהם מוגדרים היטב, כדי למנוע מסכסוכים פוטנציאליים להתעורר במעלה הדרך. עם ניהול אקטיבי ותכנון נכון, לכל עסק משפחתי יש פוטנציאל להצלחה ארוכת טווח – ללא קשר לגודל או תחום עיסוק.

אני כותב לכם מהנסיון, הידע והכישורים שלי ושל הלקוחות שלנו, ולכן יש סיכוי גבוה שמה שאני כותב פה יגרום לך לרצות לעשות משהו בפועל, ולהתקדם בחיים, במשפחה ובעסק. עם זאת, חשוב לשים לב שכל פעולה שמתבצעת בעקבות מה שכתוב פה, נעשית על דעתך האישית ובאחריותך.

לפעמים פתרון כללי לא מספיק, וצריך להכיר את הצרכים האמיתיים שלך בשביל פתרון מותאם אישית. בשביל זה אפשר ליצור איתי קשר ב 054-5864030. המשך עשייה והגשמה משמעותית.

משימה שבועית

אתם עסק משפחתי? מה יכול לעזור לכם להצליח לטווח ארוך?

יש לבחור משימה אחת לביצוע בשבוע הקרוב

כתבות נוספות

אני אישי

מפגש עם ספר ששינה את חיי: “שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד” ואיך זה הוביל ליומן המאזן ושיטת מאזן החיים

אני אישי

לחצות גבולות שלא הוצבו: טיפוח מערכות יחסים מכבדות באמצעות תקשורת ברורה והבנה הדדית

אני מגשים/ אני אישי

המניע הפנימי: כיצד יועצים יכולים לעזור להניע הצלחה עסקית

אני משפחתי/ אני אישי/ אני מגשים

הלוואה לכיסוי המינוס: למה לקחת הלוואה לכיסוי המינוס היא רעיון לא טוב ומה כן אפשר לעשות

אני אישי

זמן זה כסף: מדוע מכירת הזמן שלנו לאחרים לא תמיד תהיה הבחירה הנכונה

אני מגשים/ אני משפחתי

העברה בין דורית: איך להעביר בהצלחה את שרביט הניהול בעסק משפחתי

תומכים בקהילת ואנשי כיסופים

קיבוץ שעבר את זוועות ה-7/10 – שמחת תורה,
איבד אנשים, נשים וילדים, ונזק רב לרכוש
ורוצה לקום מחדש, לגלות את העוצמה, התקומה והתקווה.

בואו נעזור להם לבנות את הנפש, הגוף וה-יחד מחדש.

ולהיות שותפים בתקומת העם והארץ.